Waitomo a okolí

Text: 
Duny u Te PuiaCo s načatým víkendem:-) Občas tak moc plánujeme, že nakonec ještě v sobotu dopoledne nevíme, kam vyrazíme. Nakonec jsme prostě vyjeli směr jih a ještě v autě listovali našim oblíbeným Rough Guide průvodcem. Jeli jsme, jeli jsme a u odbočky na Waitomo jsme zahli. Oblast Waitomo je známa především jeskynními komplexy, kde se turisti prochází nebo projíždí na lodičkách a obdivují svítící červíky.
Zajíc v tunýlkuNám se tuhle atrakci zatím nechtělo platit (v jeskyních jsme byli a červíky taky viděli, jenomže na severu), a tak jsme Waitomo vesničkou pouze profrčeli dále na západ. Zhruba za 10 minut totiž narazíte na odbočku k Aranui Cave. No a kousek od ní začína Raukuri Natural Tunnel Track. Asi půl hodinová procházka kolem různých skalních puklin a proláklin. Jak název napovídá i skalní tunílek se tu najde a o veliké jeskyni ani nemluvím. Večer zde prý zahlídnete i hejna svítících červíků.

Další vodopádPo návratu zpátky na křižovatku jsme se vydali dále na západ směrem k moři. Cestou jsme se stavili u Mangapohue Natural Bridge. Je to vlastně zkolapsovaná jeskyně, která vytváří něco jako most. Za ní je ještě kratká procházka po pastvině, kde můžete vydět šutříky s nějakými zkamenělinamy (kdo to z fotky nepoznal, jsou to ústřice :)). No my jsme měli trošku problém je identifikovat, ale při troše fantazie si tam toho trilobitka (ústřice!) najdete:-) Kousek dál po cestě pak narazíte na Piripiri Caves. Doporučujeme mít funkční čelovky a stativ. Nám se nepodařilo mít ani jedno, tak jsme jenom koukli do díry a šli jsme. Ovšem další zastávka stála za to. Vodopádů jsme už na Zélandě viděli spoustu, ale tenhle ten - Marokopa Falls byl opravdu dlouhatánský. Krása.

Na cestě do KawhaiPřejezd do městečka Kawhia u pobřeží nebyl pro některé nic moc. Opět jsem s nostalgií vzpomínala na zazračnou moc kinedrilu. Kawhia sama o sobě je jedno z těch ospalých novozélandských městeček, které si svou slávu prožilo kdysi na začátku minulého století. Jeho přístav byl kdysi bránou do King Country (oblast kolem středu Severního ostrova) úrodné to a přívětivé části NZ. Ještě daleko dříve se zde ale proháněli členové maorského kmene Tainui. Ti sem připluli na waka - kanoe kolem roku 1350 někde směrem od Tahiti.


Vstup zakázan. Kdo to poruší, toho sníme!Kánoe se mezitím stala úplně posvátnou, takže ji radši zakopali blízko Maketu pa a marae. Marae je podle průvodce i pána na parkovišti přístupné. My jsme ovšem narazili na cedule No public access a taky nevlídného pana Maora, který na nás něco velice nezdvořile pokřikoval. Asi to bude tím, že jsme tu ceduli tak trochu ignorovali. Rozhodně jsme si pak ale hezky pokecali s Polkovcema (ano ano, dali jsme si s nima rande v Kawhia a vyšlo to) na téma Maori, jejich kultura a jestli nahodu nejsou nějak moc namedění - omlouvám se všem potencionálním maorským občanům, ale některé věci se fakt ztrací v kulturní propasti.

Boj s vlnamyOdpoledne jsme se pak s Polkovcema vrátili na místo našeho noclehu - Ocean beach pláž kousek za Kawhia. Mají se zde totiž nacházet Te Puia horké prameny, které podobně jako na Coromandelu pronikají za odlivu na povrch pláže. Vyzbrojeni lopatkou jsme se tedy pustili do kopaní. Byl to boj s přírodními živly, ale nakonec se nám podařilo vykopat bazének, který nechaly vlny na chvilku na pokoji:-) Nádhera a vřele doporučujeme.


Po takovém výdaji energie jsme se rozhodli nechat si Raglan až na příště a nejkratší cestou jsme se vrátili do Aucklandu.
Fotky.

Přidat komentář

Full HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Hledáme roboty!
Nový Zéland: